Ти хочеш написати наукову статтю?

Як виграти грант або постдок в університеті за кордоном?

Звичайно, це стосується студентів старших курсів, які займаються наукою і планують працювати над дисертацією.

Постдок – це стипендія для молодих учених для стажування протягом 1-3 років у західному університеті.

Для того, щоб мати можливість претендувати на постдок, необхідно мати вже виконаними три вимоги:

  1. Хоча б 2-3 (у крайньому випадку одну) публікацію в журналах із високим імпакт-фактором, бажано англомовних або в крайньому випадку перекладних;
  2. Підпадати під часові рамки: мати тематику наукових досліджень, працювати над дисертацією або нещодавно її захистити;
  3. Погодження, а краще дієва допомога свого наукового керівника в Україні (шефа).

 

Різновиди постдоків

Можна виділити 2 основних види постдоків:

 

  1. Внутрішньоуніверситетські постдоки західних університетів – постдоки, які фінансуються західним університетом. Причому слід зауважити, що між професорами (хостами) певних відділень університету існує неформальна черга отримання керування постдоком. Вибір кандидата на постдок – прерогатива винятково професора західного університету, але він бере в постдоки вже знайомих за публікаціями людей або за рекомендаціями людей, яким він довіряє. Таким чином, на постдок можна розраховувати, якщо в тебе або твого шефа є постійний співавтор або просто давній знайомий відомий професор. Списки університетів можна знайти в інтернеті. Звертайся безпосередньо до потенційного хоста. Сміливість міста бере!

 

  1. Зовнішньоуніверситетські гранти і постдоки для громадян пострадянських держав типу стипендій НАТО, постдоків INTASа та стипендій Гумбольдта. Бути хостом для таких грантів або постдоків (за умови наявності у тебе гарних публікацій) погоджуються, як правило, всі західні професори. При цьому всі витрати несе держава або фонд, а не університет.

 

  1. Зовнішньоуніверситетські гранти та постдоки треба вигравати при реальному змаганні (авторитет хоста і шефа, твоїх публікацій, CV (біографій) тощо). Важлива умова успіху – авторитет хоста.

 

Як шукати постдоки?

Існує два основних алгоритми пошуку постдоків:

  1. Пошук потенційних хостів за своєю тематикою, внутрішньо-університетських і зовнішньоуніверситетських грантів і постдоків у цій державі.
  2. Пошук держав, в яких є цікаві для тебе гранти і постдоки, а потім пошук хосту в цій державі.

 

Процес подачі на постдок

  1. Підготовка електронних варіантів власних англомовних статей (або англійських варіантів перекладних, а також грамотне CV).
  2. Вибравши 2-3 потенційних хости, ти (бажано і твій шеф) пишете їм про свою наукову діяльність і бажання попрацювати з ними. Якщо всі вони відмовились («мені треба подумати» або «напишіть пізніше»), то шукайте наступні два хости і так далі.
  3. Вибір назви проектної пропозиції («разом із хостом»). Чітка та глобальна назва, модні терміни в даній галузі. Відповідні інструкції є в Інтернеті.
  4. Пошук двох-трьох учених, згодних дати рекомендації тобі та проектній пропозиції. Зазвичай, один із них твій шеф, решта – бажано з інших західних держав. За наявності в тебе гарних публікацій – це цілком імовірно. Просто треба надіслати їм публікації і CV. Зрозуміло, що у 99 випадках зі 100 текст рекомендації будеш писати ти сам. Зразки також є в Інтернеті!
  5. Підготовка та відправлення Application Forms і документів (нотаріально завірений диплом або довідка з місця навчання).

 

Коли краще цим займатися?

Для основної маси постдоків deadline восени, тому займатися цим процесом бажано влітку, а точніше – в червні. В липні потенційні хости та рецензенти вже у відпустках і на канікулах.

 

Що робити, якщо в тебе мало гарних публікацій?

Якщо в тебе мало (або загалом немає) англомовних публікацій, тож можливо здійснити наступний трюк: сам перекладаєш англійською статтю, опубліковану українською або російською мовами, набираєш її в LaTeXe та публікуєш її в електронному архіві (безкоштовний архів статей без ліцензій). При цьому вказується, що стаття опублікована в такому то журналі, і тобі можна посилатися на лінк електронного варіанта.

 

Знання англійської мови

На значну більшість постдоків ніяких екзаменів типу TOEFL або GRE здавати не треба. Там розуміють, що людина з англомовними публікаціями володіє англійською на пристойному рівні. Якщо в тебе ще є час, удосконалюй англійську! До речі, якщо буде вибір – вибирай українсько- та російськомовні хости, їх на Заході достатньо.

Віктор Малишев,

доктор технічних наук, професор,

директор Інженерно-технологічного інституту,

Ганна Нікуліна,

кандидат технічних наук,

начальник науково-дослідної частини

Університету «Україна»

 

Джерело: Газета «Університет «Україна» № 1-2 2018